İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Konut kredisi faizleri ne durumda?

Mayıs ayında en iyi konut kredisi faizi kaç oldu?

Konut kredisi faizleri ne durumda?
 
Mayıs ayında en iyi konut kredisi faiz oranı aylık 1,05, 10 yıl vade için 100 bin TL’nin toplam faiz ödemesi yaklaşık 76 bin TL olarak gerçekleşiyor.
 
Mayıs ayı faiz oranları nisan ayı ile kıyaslandığında, %0,02 puanlık ufak bir düşüş olduğu görülüyor. Ekonomik veya siyasi gündemde önemli değişiklik olmadığı sürece, son kullanıcının beklentisi olan konut kredisi faiz oranlarının %1’in altına düşmesi, biraz daha zaman alacak gibi görülüyor.
 
120 ay vadede en iyi konut kredisi faiz oranı aylık %1,05 olarak gerçekleşiyor
 
Bankaların Hesapkurdu üstünden tüketicilere sunmakta olduğu oranlar temel alınarak hazırlanan analizde, mayıs ayının en iyi faiz oranının %1,05 olarak gerçekleştiği görülüyor. 
 
Özel kampanyalar ve indirimler hariç tutularak 100 bin TL tutarında ortalama konut kredisi için analiz yaptığımızda, genel tüketiciye sunulan en iyi fiyatlamalar vade bazında aşağıdaki şekilde:
 
 
 
En iyi konut kredisi faiz oranı veren bankalar
 
Mayıs ayı içerisinde 100 bin TL kredi ve 10 yıl vade için yapılan sorgulamada, en iyi teklifi veren ilk 3 banka sırasıyla şu şekilde: ICBC Turkey  %1,05, Fibabanka %1,10 ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) %1,11. 
 
Konut kredisi veren tüm banka ve finansman şirketlerinin teklifleri analiz edildiğinde ise ortalama faiz oranının %1,18 olduğu görülüyor. Bu durumda mayıs ayında en iyi faiz oranı ile ortalama arasında, 13baz puanlık fark oluşuyor. Kredi maliyetleri karşılaştırıldığında ise piyasa ortalaması ile en iyi faiz oranı arasında 100 bin TL kredi ve 10 yıl vade için 11.123 TL maliyet farkı oluşuyor. Özetle, mayıs ayı içerisinde en iyi orana ulaşmak için bankaları karşılaştırıp araştırma yapan tüketici, ortalama11.123TL kârlı çıkıyor.
 
En iyi maliyet oranı aylık %1,07 olarak gerçekleşiyor
 
Konut kredisi kullanmak için katlanılan faiz ve tüm diğer masrafları dâhil ederek hesaplanan maliyet oranı, 10 yıl vade için aylık %1,07, yıllık %12,84 olarak gerçekleşiyor. En yüksek fiyatı veren bankanın maliyet oranı aylık %1,34, bankalar geneli ortalamasında ise %1,21 olarak gerçekleşiyor. Bu durumda en iyi ve en kötü maliyet oranları arasındaki fark aylık %0,27 oluyor.
 
Son üç ay konut kredisi faiz oranlarında 3 baz puanlık düşüş oldu
 
Mart ayından mayıs ayına kadar olan sürede 120 ay vade için 3 aylık gelişim incelendiğinde, mart ayında %1,10 olan en iyi faizin %0,05 puan düşerek, mayıs ayında %1,05’e düştüğü görülüyor. Buna göre 120 ayda 100 bin TL konut kredisi talep eden tüketici mart ayında yaklaşık olarak 180 bin TL geri öderken, mayıs ayında aynı talebe karşılık geri ödeme yaklaşık 176 bin TL oluyor.
 
Son 1 yıl ortalama konut kredisi faiz oranı %1,16 olarak gerçekleşti
 
Bu bize son üç ayın ortalama piyasa faiz oranlarının, 2015 geneline göre düştüğünü gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde bu oranların daha fazla düşüp düşmeyeceği ise birçok etkene bağlı olmakla birlikte, temelde ekonomik ve siyasi göstergelere bağlı olarak değişecektir.
 


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman kiralık daire

Eryaman Satılık Daire

Eryaman'da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman'da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Eryaman satılık

Ankara Eryaman'da satılık daire
Eryaman emlak