İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Aylık ödemeye göre ev seçimi

Ev satın almaya karar verdiniz ancak gelirinize göre ne kadar aylık taksit ödeyebileceğinizi bilmiyorsunuz. Konut kredisi kullanmanın ana şartlarından biri aylık taksitlerin, gelirinizin %60'ını geçmemiş olması. Ancak burada başka etkenler de devreye giriyor. Ve bakın bankalar aylık taksitler için nasıl bir hesaplama yapıyor.

Aylık taksitler gelirinizin %60'ını geçmemeli

Bankalar, konut kredisi aylık taksit tutarlarının, gelirinizin %60'nı geçmemesini istiyor. Örneğin aylık geliriniz 2.700 TL ise 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Bu durumda bir miktar peşinatla birlikte 150.000 TL ya da daha üzeri ev satın alabilirsiniz. Bir başka etken de hane halkı geliri. Konut kredisi kullanırken evliyseniz ya da ailenizle birlikte yaşıyorsanız hane halkı gelirine de bakılır. Örneğin karı koca aylık evinize 5.000 TL gelir giriyorsa aylık taksitleri 3.100 TL civarında olan 120 ay vadeli 200.000 TL kredi kullanmanız mümkün. Bir miktar peşinatla birlikte 250.000 TL ve daha üzeri ev satın alabilirsiniz. Aslında konut kredisi faizlerindeki artıştan söz ediyoruz ancak asgari ücrete zammı ya da düşükte olsa memurlara yapılan zamları göz önünde bulundurduğumuzda bu tutarlar zorlasa bile ödenmeyecek kredi tutarı değil. Ortada her yıl fiyatı artan bir taşınmaz alındığı için mantıklı bir hareket etmiş olursunuz.

Evinize giren ücret 6.000 TL ve üzerindeyse de aylık taksitleri 3.900 TL civarında olan 250.000 TL konut kredisi kullanmak mümkün.. 250.000 TL konut kredisine eklenecek 50.000 TL veya daha üzeri bir peşinatla da 300.0000 TL veya üzerinde bir ev satın almanız mümkün. Şehir dışı evlere de bakın satın almak istediğiniz evin ücreti yüksekse yani geliriniz o evin taksitlerini ödeyemeyecek kadarsa ne yapmalıyız? O zaman yatırım için daha küçük şehir dışı ya da başka bir şehirden de ev almayı deneyebilirsiniz. Bu evin borcu bittiğinde onu peşinat olarak kullanmanız mümkün. 

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman kiralık daire

Eryaman Satılık Daire

Eryaman'da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman'da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Eryaman satılık

Ankara Eryaman'da satılık daire
Eryaman emlak