İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Ev sahipleri dikkat! Emlak vergisi son ödeme tarihi yaklaştı!

2016 Emlak vergisi birinci taksit ödeme süreci 1 Mart'ta başlamıştı. İlk taksit ödemelerinin sonuna geldik. 31 Mayıs 2016 tarihine kadar ödemelerin yapılması gerekiyor. Emlak Vergisi 2. Taksit ödemesinin başlangıç tarihi ise 1 Kasım 2016. 2. Taksit son ödeme tarihi ise 1 Aralık 2016 tarihinde son bulacak.

1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi;  arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken bir vergidir.  Taşınmaz olarak belirtilen bu malların emlak vergileri vergi mükellefleri  tarafından ödenmelidir.

Emlak vergisi  ödemek için mükellefler bağlı bulundukları belediyelerin emlak servislerine müracaat ederek ödemelerini gerçekleştirebilir.  Taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye ödenmesi gerekiyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi ya da Belediyelerin banka hesap numaralarına  Emlak Vergisi Mükellef numarası yazılarak yapılabiliyor. Ayrıca, emlak vergisi internet üzerinden de online bir şekilde ödenebiliyor.  Belediyelerin  e-belediye portalından sisteme giriş yapılarak ödemeler online şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak bütün belediyeler e-belediye sistemine geçmedi bu yüzden kontrol etmek gerekiyor.

Emlak vergisi ödemek için mükelleflerin her bir gayrimenkul türü için (arsa,arazi,bina ve işyeri ) ayrı ayrı bilgi formu doldurmaları gerekiyor.  Doldurması gereken emlak bildirim formlarını ilgili belediyelerden veya internet sitelerinden de temin edilebilir.

GEREKLİ BELGELER
Emlak bildirimi için gerekli belgeler şöyle;

Tapu fotokopisi,

Binalar için yapı kullanma izin fotokopisi,

Binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası)

Beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi,

Vergi numarası ve T.C. kimlik numarası


2016 EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Taşınmaz mallara (arsa,arazi,mesken ve işyeri) ait vergiler ödeyeceği yıl itibariyle asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanır.

Maliye Bakanlığı, 2016 yılı için oranı yüzde 5,58 olarak belirlemiştir. Yani, 2015 ve öncesi alınmış konutlar için 2016 yılında yılı emlak vergisi yeniden değerleme oranı (%5,58/2) %2,79’dur.

Vergi oranları arsalar için %0.6, araziler için %0.3, meskenler için %0.2 ve işyerleri için %0.4’ dür.


 
hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman kiralık daire

Eryaman Satılık Daire

Eryaman'da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman'da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Eryaman satılık

Ankara Eryaman'da satılık daire
Eryaman emlak