İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Evinizi aydınlatacak fikirler!

Evinizi aydınlatacak fikirler!


Gün ışığının insan sağlığı üzerindeki önemi yadsınamaz bir gerçek. Ozon tabakasındaki deliğin gün be gün büyüdüğü ve küresel ısınmanın artık küresel ölçekte kabul edildiği bir çağda yaşadığımız için geçmişte D vitaminiyle özdeşleşen güneş ışığı bugün maalesef kanserle özdeşleştiriliyor olsa da, doğru miktarda ve doğru şekilde değerlendireceğimiz gün ışığı başka hiçbir şeyle takas edilemeyecek kadar değerli bir şeydir.

Elbette hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz ev ve iş yerlerimizde gün ışığından doğru bir şekilde yararlanmamız ve bu alanları aydınlık hale getirmemiz de büyük önem arz ediyor. Zaman zaman yanlış mimari tercihlerden ötürü yeterince aydınlamayan ve dekorasyonu gün ışığından doğru yararlanmaya uygun olmayan yerlerde yaşamak ya da çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Ancak bazı ipuçları ile bu durumu değiştirmek gayet mümkün. Bu yazımızda daha aydınlık bir eve kavuşmak için yararlanabileceğiniz ipuçlarını derledik. Bunların bir kısmı belli miktarda yatırım gerektirse de, bazıları çok küçük bütçelerle, hatta kendi başınıza dahi yapabileceğiniz basit uygulamalar. Gelin şimdi bunlara biraz daha yakından bakalım.


Sıcak iklimler için cam tavanlar    

(Framemaster / homify.com.tr) 
Cam tavanlar kimi okurlarımız için biraz aşırı bir çözüm gibi görünebilir. Üstelik sırf gün ışığından yararlanmak için bunun fazlasıyla maliyetli bir uygulama olacağını da düşünebilirsiniz. Ancak yaşadığınız bölgenin iklimi böyle bir şeye kalkışmanıza el verecek kadar sıcaksa, cam bir tavanın sizde uyandıracağı hissiyatı bir kez daha düşünmenizi öneririz. Evinizde geçirdiğiniz zamanın kalitesinde dramatik bir yükseliş görmeniz hiç de şaşırtıcı olmaz. Dahası cam tavanlı bir evden kolay kolay çıkmak istemeyeceğinizden bu zamanın artacağına da hiç şüphe yok. 

Pencerelerinizin önünü kapamayın

(Domingo y Luque / homify.com.tr) 
Yeni bir ev yaptırıyorsanız veya eski bir evi yenileyecekseniz, yahut yalnızca kendi evinizde biraz kapsamlı bir değişiklik projesine niyetlendiyseniz, standart ölçülerden daha geniş ebatlarda pencereler edinmeyi ciddi anlamda düşünmelisiniz. Çift cam ve hatta üç cam teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte yalıtım yönünde bir hayli mesafe kat eden yeni nesil pencereler eskisi gibi ısı kaybıyla eş anlamlı olmaktan çıktılar. Hatta geniş pencereler yine bölgenizin iklimine de bağlı olarak daha fazla gün ışığıyla birlikte daha kolay bir ısınma elde etmenizi bile sağlayabilir. Daha önemlisi ise, mevcut pencerelerinizin önünü büyük mobilyalarla kapatıp elinizdeki gün ışığından da olmayın.

Yapay aydınlatmalardan yararlanın    

(Artistic Design / homify.com.tr) 
Gün ışığı kadar yapay aydınlatmalar da önemlidir. Sonuçta akşam saatlerinde her halükarda yapay ışık kaynakları kullanıyor olacaksınız. Bu yüzden basit bir şekilde doğru bir aydınlatma sağlayacak tasarımlar üzerine düşünün. Burada görülen mutfaktaki spot ışıklar bu fikre güzel bir örnek teşkil ediyor. 

Bitkilere yer açın        

(Co Sitzmöbel Helmut Lübke / homify.com.tr) 
Eğer canlı bitkilere bir şans tanır ve onları evinizde doğru noktalara yerleştirirseniz, aydınlık hissini büyük ölçüde kuvvetlendirmeleri işten bile değildir. Ancak bitkilerin güneş alması için pencerenizin önemli bir kısmını kapatırsanız bu fikir ters de tepebilir. Bu yüzden geniş pencere önlerine ve daha ziyade odalarınızdaki ölü köşelere yakın yerlere konumlandırmanızda yarar var. 

Saydam duvarlar    

(HC Interiores / homify.com.tr) 
Işığı eve almak kadar onu doğru yönlendirmek de önemlidir. Bir odanız çok güzel gün ışığı alıyor olabilir, ama odanın kapısından çıktığınız anda karanlıkta kalıyorsanız burada bir sorun var demektir. Mümkün olduğunca saydam bölmeler bu sorununuza çare olabilir. Bütünüyle cam duvarlar kafanıza yatmıyorsa cam tuğla gibi ışığı geçiren ancak mahremiyeti de elden bırakmayan çözümler üzerinde durabilirsiniz. 

Çatı pencereleri        

(Oliver Pohlmann Photography / homify.com.tr) 
Son olarak yine bir parça maliyetli bir fikirle karşınızdayız. Evet, çatı pencereleri her evde uygulanması mümkün olmayan ve biraz pahalı bir uygulama olabilir. Ancak özellikle şehir merkezlerinde çatı katlarında müthiş bir fark yarattıkları da aşikar. Sıradan bir pencereden karşı binanın beton cephesini göreceğinize, çatı pencerenizden gökyüzünü seyretmenin vereceği keyfi bir düşünün. 

hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman kiralık daire

Eryaman Satılık Daire

Eryaman'da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman'da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Eryaman satılık

Ankara Eryaman'da satılık daire
Eryaman emlak