İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Konut Kredisi ve Mortgage Arasındaki Farklar Nelerdir

Konut Kredisi ve Mortgage Arasındaki Farklar Nelerdir.

Günümüzde ekonomik değerleri ve çalışma şartları ele alındığında ev sahibi olmanın para biriktirerek çok zor olduğu net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle insanların ev alabilmek için farklı ekonomik senaryoları değerlendirmeleri gerekmektedir. Günümüzde ev almak için en çok tercih edilen yöntemlerin başında konut kredisi kullanmak gelmektedir. Konut kredisinin haricinde son yıllarda dillerde dolaşan bir de mortgage bulunmaktadır ki ikisi birbirlerinden farklı kavramlar olup yanlış bir şekilde karıştırılmaktadırlar.


Mortgage ev kredilerinden bahsedilirken sık kullanılan bir terim olmasına rağmen ülkemizde yurt dışındaki gibi kapsamlı bir şekilde işleyen mekanizmaya henüz sahip değildir. Fakat geçtiğimiz aylarda düzenlemesi gerçekleştirilen 5582 sayılı yasa ile birlikte ülkemizde konut kredileri yurt dışındaki mortgage kredi yapısına benzer bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun en basite indirilmiş anlatım şekli yeni düzenlemeler sayesinde düşük kredi faiz oranlarıyla daha uzun vadeli kredi kullanımının önü açılmıştır diyebiliriz.


Yurtdışında ülkemizde bankaların finanse ettiği düşük faizli, uzun vadeli nakit ihtiyacını kişiler de finanse edebilmektedir. Mortgage ve ülkemizdeki ev kredisi arasındaki bariz farkların başında bu gelmektedir. Mortgage fonlarına kişiler para yatırarak 20 yıl veya 30 yıl gibi uzun vadeli finans ihtiyaçlarının karşılanması konusunda destek yatırımı yapabilmektedir. Ülkemizde mortgage sistemi olarak adlandırılmasına rağmen yurtdışındaki emsallerini henüz yakalayamamış ev kredileri kullandırılmaktadır. 15 - 20 yıl gibi vadeli ev kredileri ülkemizde birçok banka tarafından verilmemekte, verilmek istenmemektedir. Ülkemizde mortgage olarak adlandırılan ev kredilerinde maksimum vade bankalar tarafından 120 ay vadeyle sınırlandırılmıştır. Ayrıca geçen süre zarfında kredi kullandırılan evin banka tarafından ipotek edildiği ve evin değerinde zaman içerisinde artış olmasına rağmen değer kazanılan kısım kadar kredi kullandırılmadığı da bilinmelidir. Fakat özellikle 2007 yılı ve öncesinde ev kredisi vadelerine ve kredi faiz oranlarına bakıldığında ciddi anlamda sektörü geliştiren kararların alındığı ve uygulandığı söylenebilmektedir.

konut kredisi ve ipotek,

konut kredisi mortgage,

konut kredisi mortgage nedir,

konut kredisi hesaplama mortgage,

konut kredisi ile mortgage arasında ne fark var,

konut kredisi islami mortgage,

konut kredisi ile mortgage farkı,


hazır emlak sitesi
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir

Eryaman kiralık daire

Eryaman Satılık Daire

Eryaman'da satılık daire

Ankara Eryaman satılık daire

Eryaman'da kiralık daire

Eryaman kiralık ev

Eryaman satılık ev

Ankara Eryaman kiralık daire

Eryaman satılık

Ankara Eryaman'da satılık daire
Eryaman emlak